Każdy użytkownik akumulatora litowego (zresztą nie tylko litowego) doczeka chwili, kiedy to źródło energii przestanie być użyteczne. Tym samym bezużyteczne stanie się urządzenie przez nie zasilane.
Starzenie się ogniw w akumulatorze powoduje, iż pomimo pełnego naładowania baterii, ogniwa szybko tracą napięcie do wartości krytycznie małych. Starzenie się ogniw jest procesem nieuniknionym i zachodzi we wszystkich ogniwach, niezależnie od technologii użytej do ich produkcji. Szybkość starzenia się ogniw, nawet w jednym pakiecie, może być różna. Prowadzi to do sytuacji, kiedy wskutek utraty parametrów jednego ogniwa, następuje utrata parametrów całego akumulatora (jakość urządzenia zależy od jakości najsłabszego elementu).
Czy w tej sytuacji jesteś skazany wyłącznie na zakup nowego akumulatora?
Dysponując podstawową wiedzą o cechach poszczególnych rodzajów akumulatorów, a w zasadzie ogniw, z których jest zbudowany, możesz podjąć optymalną decyzję.
Jaki masz wybór?
1. Złomujesz całe urządzenie wraz z akumulatorem.
2. Złomujesz akumulator i kupujesz nowy, oryginalny OEM (OEM - Original Equipment Manufacturer).
3. Złomujesz akumulator i kupujesz akumulator zastępczy.
4. Regenerujesz akumulator w specjalistycznej firmie usługowej i wybierasz jedną z opcji:
a. zachowujesz rodzaje ogniw oraz ich pojemności bez zmian,
b. nie zmieniasz rodzaju ogniw, zwiększasz jednak ich pojemność ,
c. zmieniasz rodzaje ogniw, najczęściej wybierając przy tym większą pojemność.
Działanie wg. punktu „2” wydaje się najrozsądniejsze, jednak jest bardzo kosztowne. Akumulatory OEM mają ceny zbliżone do ceny całego nowego urządzenia.
Decyzja wg. punktu „3” jest mniej kosztowna, jednak biorąc pod uwagę prawdopodobny kilkuletni czas użytkowania oraz wzrost oczekiwań w stosunku do samego akumulatora (lepsza wydajność, dłuższy czas działania na jednym ładowaniu, itp.), więcej korzyści uzyskasz decydując się na punkt "4" czyli na regenerację akumulatora.